ВИЗНАННЯ СПАДЩИНИ ВІДУМЕРЛОЮ, ЯК ПІДСТАВА ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК У ВЛАСНІСТЬ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ
Досить актуальним на сьогодні є питання вирішення долі об'єктів нерухомості, власники яких померли, а спадкоємці відсутні або не використовують своє право на спадкування.
Відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно статті 1277 Цивільного кодексу України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
З метою узагальнення інформації щодо дотримання органами місцевого самоврядування вимог Закону, спрямованих на звернення до комунальної власності земельних ділянок, власники яких померли, а правонаступники відсутні, встановлено, що органами місцевого самоврядування не завжди вживаються заходи щодо оформлення права власності на земельні ділянки, спадкоємці на яку відсутні.
Реалізовуючи конституційну функцію представництва інтересів держави в суді органами прокуратури упродовж 2020 року подано 5 заяв про визнання спадщини відумерлою, які судом задоволено. У комунальну власність об’єднаних територіальних громад колишнього Чемеровецького району передано вказані земельні ділянки площею майже 10 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва вартістю більше 350 тисяч гривень.
Окрім того, у 2021 році до Чемеровецького районного суду скеровано 2 заяви про визнання 2 земельних ділянок відумерлою спадщиною, які наразі перебувають на розгляді.
Інформація надана
Кам’янець-Подільською окружною прокуратурою