Спрощено правила формування назви товарів у фіскальних чеках для фізинчих осіб-підприємців платників єдиного податку, але для кого саме.

Дата: 15.08.2023 11:11

У п. 2 ст. 3 Закону про РРО додали новий абзац про те, що ФОПи, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право у розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги.

Це стосується тільки ФОПів – "єдинників" І, ІІ та ІІІ групи за ставкою ЄП 5%. Тобто вони зможуть зазначати назву товару (послуги) у спрощеному вигляді, наприклад:

• «постільна білизна» замість «наволочка 70х50», «наволочка 70х70» «простирадло 160 х 200» і т.д.;
  • «кава» замість «лате», «еспресо», «капучино» і т.д.

Проте є чотири групи товарів, які потрібно буде зазначати в чеку докладно, це:

• підакцизні товари. ФОПам-"єдинникам" дозволено торгувати тільки пивом, столовим вином, сидром та пері без додавання спирту. Безалкогольне пиво не є підакцизним товаром;
  • технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту. Перелік таких товарів затверджено постановою Кабміну від 16.03.2017 р. № 231;
  • лікарські засоби, вироби медичного призначення. Сюди не входять ветеринарні препарати та вироби ветеринарного призначення;
  • ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Якщо в одному чеку є товари з цих чотирьох груп та інші товари, то тільки ці чотири групи товарів наводяться повністю. Наприклад, один чек в кафе може містити такий перелік проданих товарів:

• кава – 3 шт * 50 грн  = 150 грн;
  • кава – 4 шт * 45 грн = 180 грн;
  • пиво Оболонь світле 4,5% 0,5 л – 2 шт * 28 грн = 56 грн;
  • пиво Corona Extra світле пастеризоване, 4,5%, 0,33 л – 2 шт * 39 грн = 78 грн;
  • пиво безалкогольне – 4 шт * 30 грн = 120 грн;
  • пиво безалкогольне – 4 шт * 32 грн = 128 грн.

В аптеці, що належить ФОПу-"єдиннику", неплатнику ПДВ може бути такий чек:

• Фіточай – 3 шт * 45 грн = 135 грн;
  • Ібупрофен таблетки, в/о по 200 мг №50 (10х5) – 2 шт * 50 грн = 100 грн.

Не можуть застосовувати ці спрощені правила:

• ФОПи – "єдинники" ІІІ групи за ставкою ЄП 3%, платники ПДВ;
  • всі ФОПи на загальній системі незалежно від сплати ПДВ;
  • всі юридичні особи незалежно від системи оподаткування.

Всі ці СГ повинні зазначати в чеках всі свої товари та послуги за повною назвою.