«Розвиток системи пробації та збільшення альтернатив позбавленню волі»

Дата: 01.02.2024 11:35

31.01.2024 року працівниками Кам’янець-Подільського районного сектору №3 філії Державної установи «Центр пробації» у Хмельницькій області було проведено робочу зустріч та висвітлено тематику «Розвиток системи пробації та збільшення альтернатив позбавленню волі». Участь у зустрічі взяли завідувач сектором «Чемеровецьке бюро правової допомоги» та інспектор ювенальної превенції відділу поліцейської діяльності №1 Кам’янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області.

Пробація — це не покарання, яке застосовується замість позбавлення волі, а система. Вона передбачає в тому числі і покарання, альтернативне позбавленню волі. Головною метою пробації є безпека суспільства.  Пробація  не означає можливість правопорушнику уникнути покарання. Це просто більш перспективна і логічна схема виконання цього покарання, поєднана з допомогою, підтримкою, мотивацією до змін без вилучення людини із суспільства.

Міністерство юстиції України у співпраці з європейськими партнерами розробили проекти Законів «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розвитку системи пробації, збільшення альтернатив позбавленню волі та створення умов для зниження рецидивної злочинності» та «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України щодо розвитку системи пробації, збільшення альтернатив позбавленню волі та створення умов для зниження рецидивної злочинності».

Положення цих законопроектів направлені на індивідуалізацію системи покарань та розширення переліку видів покарань, альтернативних позбавленню волі, що сприятиме зменшенню кількості осіб у місцях несвободи, забезпечить виправлення правопорушників без ізоляції від суспільства.

Аргументи на користь застосування альтернатив позбавленню волі можна навести такі:

- альтернативи є покаранням, і вони вимагають від засудженого дотримуватись певних умов їх відбування, які чітко визначені чинним законодавством України;

- альтернативні види покарань можуть виступати як міра реабілітації засудженого, тобто відновлення його попереднього статусу;

- ці заходи є важливим засобом загального зменшення кількості засуджених, які знаходяться у місцях позбавлення волі, і видаються більш ефективними для запобігання рецидиву;

- альтернативи не ізолюють людину від суспільства, що дає їй змогу не втратити роботу, сімейні відносини, соціальні зв’язки.

Вже незабаром, 28 березня 2024 року, в Україні набуде чинності Закон № 3342-ІХ, яким запроваджується новий вид покарання — пробаційний нагляд.

Це альтернатива ув’язненню, що передбачає накладення на засудженого певних обов’язків.

Суд може покласти на засудженого до пробаційного нагляду обов’язки:

1. використовувати електронний засіб контролю і нагляду та проживати за вказаною у рішенні суду адресою (обов’язок використовувати електронний засіб контролю і нагляду встановлюється судом на строк від 1 місяця до 1 року);

2. дотримуватися встановлених судом вимог щодо вчинення певних дій, обмеження спілкування, пересування та проведення дозвілля;

3. працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано посаду (роботу);

4. виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою;

5. пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності, розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин або захворювання, що становить небезпеку для здоров’я інших осіб;

6. брати участь у заходах, спрямованих на утвердження української національної та громадянської ідентичності.

Пробаційний нагляд призначається на строк від 1 до 5 років для дорослих і на строк від 1 до 2 років для неповнолітніх та буде здійснюватися уповноваженими органами з питань пробації.

Важливо, що в результаті пробації до суспільства повертається повноцінна людина, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки, створює сім’ю. Крім того, ця система більш економна порівняно з витратами на забезпечення тюремного ув’язнення.

Кам’янець-Подільський РС №3

філії ДУ «Центр пробації»

у Хмельницькій області